ΜΑΛΑΓΑ | Τα "χρειάστηκε" στο τέλος

Η Μάλαγα αν και για τρία δεκάλεπτα βρισκόταν σε θέση οδηγού, "ίδρωσε" στην τελευταία περίοδο αλλά τελικά πήρε τη νίκη επί της Μπάμπεργκ με 65-68 αφήνοντας χωρίς νίκη τους γηπεδούχους στο Τοπ-16 και παρέμεινε στο κυνήγι της 4ης θέσης του Ομίλου.

Η Μάλαγα ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 6' προηγήθηκε με 5-14. Η Μπάμπεργκ όμως βρήκε ρυθμό στη συνέχεια και στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 14-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες αρχικά πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ αλλά από τα μίσα του δεκαλέπτου κι έπειτα, η ισπανική ομάδα πάτησε γκάζι και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

ανέβασε την διαφορά στο +10 (28-38).

Στην επανάληψη η Μπάμπεργκ προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Νάχμπαρ έμοιαζε απελπιστικά μόνος στην επίθεση και η Μάλαγα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ έδειξε σημάδια αντίδρασης και με ένα επιμέρους σκορ 10-2, κατάφερε στο 33' να μειώσει σε 51-57, ενώ στο 38' μείωσε εκ νέου σε 60-62 και το ματς έγινε "θρίλερ". 14" για το τέλος ο Γκαβέλ έκανε το 65-67 αλλά ο Λούκα Ζόριτς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 65-68 και η Μάλαγα πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-16, 28-38, 41-55, 65-68

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλσμπερι 5(1), Νάχμπαρ 17(3), Τάντα, Νιούμαν, Φορντ 13, Γιάκομπσεν 4, Μάσεϊ 6(1), Ζιρμπς 5, Ουόλς 5(1).

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον, Ουίλιαμς 1, Λίμα 4, Πάνκο 1, Βιδάλ 12(3), Ούρτασουν 15(2), Κάλογουεϊ 5(1), Πέροβιτς, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 26, Ντράγκιτς.