ΚΙΜΚΙ | Ρωσικός "σίφουνας" παρέσυρε τη Μακάμπι

Τα όποια οικονομικά προβλήματα, το "σύννεφο" της απεργίας που πλανάται πάνω από την Κίμκι δεν φάνηκαν να επηρεάζουν την ρωσική ομάδα, μιας και ξεπέρασε με περίσσια ευκολία το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-67 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Top-16.

Η καθυστέρηση έναρξης της αναμέτρησης, εξαιτίας της ξαφνικής χιονοθύελλας , η οποία ήταν η αιτία να αργήσουν να φτάσουν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, επηρέασε τους παίκτες της Κίμκι σε αντίθεση με εκείνους της Μακάμπι.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον ρυθμό τους κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, τον επέβαλαν και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 19-25.

Το σκηνικό του ματς, άλλαξε μετά από το 16ο λεπτό οπότε και η Κίμκι πήρε μικρό προβάδισμα με 33-29. Εκτοτε και μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια η ρωσική ομάδα μεγάλωσε την ψαλίδα της διαφοράς και ήταν μπροστά με 46-34 στο τέλος της περιόδου. Εντυπωσιακή ήταν η Κίμκι στο τρίτο δεκάλεπτο και έχοντας επιμέρους σκορ 24-16, έκλεισε την περίοδο με την διαφορά να έχει αγγίξει τους 20 πόντους (70-50). Καθαρά διαδικαστικός ήταν ο χαρακτήρας της τελευταίας περιόδου, μιας και η Μακάμπι δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσει τον ρυθμό της Κίμκι και να μειώσει την διαφορά και έτσι η ρωσική ομάδα έφτασε στη νίκη με 88-67.

Δεκάλεπτα: 19-25, 46-34, 70-50, 88-67

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 5, Φριντζόν 9 (1), Κόπονεν 15 (1), Βιάλτσεφ 9 (1), Λόντσαρ 8 , Ρίβερς 20 (4), Μόνια 2 , Πλάνινιτς 4 , Ντέιβις 16, Νίλσεν

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 3 (1), Τζέιμς 14 , Σμιθ 12 (2), Χίκμαν 7, Ελιγιάχου 17 , Ροθ, Πνίνι , Κέινερ-Μέντλεϊ 6 , Οχαγιόν 6 , Πλάνινιτς 2, Τόμας, Λάντεσμπεργκ