ΚΑΒΑΛΑ | "Διαστημικός" Κόλεμαν "έπνιξε" τον Απόλλωνα

Μία ομάδα μόνος του ήταν ο Ουίλιαμ Κόλεμαν (34 π., 9 ριμ.) , ο οποίος πήρε από το χέρι την Καβάλα και την οδήγησε στην πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 85-67 του Απόλλωνα Πάτρας για την 17η αγωνιστική.

Με περισσότερη ενέργεια ξεκίνησε το ματς ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος στο πέμπτο λεπτό ήταν μπροστά με 7-10. Από εκεί και έπειτα όμως, οι παίκτες του Αγγελου Κορωνιού βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν την

πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (22-17). Η Καβάλα διατηρούσε μία διαφορά μέχρι το 17ο λεπτό, όταν και το σκορ ήταν 37-30 αλλά στα εναπομείναντα τρία λεπτά ο Απόλλωνας Πάτρας είχε επιμέρους σκορ 2-11 και έτσι ήταν εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (39-41).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Καβάλα όχι μόνο μείωσε την ψαλίδα, αλλά στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 58-54. Στην τελευταία περίοδο ο Ουίλιαμ Κόλεμαν συνέχισε να σφυροκοπά το αντίπαλο καλάθι, εκμεταλλευόμενος τα τέσσερα φάουλ του Τέρνερ του Απόλλωνα και έτσι η Καβάλα στο 33ο λεπτό ήταν μπροστά με 66-56. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση με 85-67 και πήραν την τρίτη εντός έδρας νίκη τους και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Ο Ουίλιαμ Κόλεμαν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καθώς είχε 34 πόντους και εννέα ριμπάουντ και άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Κιερόν Ατσάρα με 18 πόντους. Από τον Απόλλωνα ο Νίκος Αργυρόπουλος με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-41, 58-54, 85-67

Καβάλα (Κορωνιός): Αρμπέτ 7(1), Καλαμπάκας, Στεφανίδης 1, Μιλόσεβιτς 9, Μίτροβιτς 4, Ταϊρού 12, Κριστέφσκι, Κόλεμαν 34 (13/18δίπ., 8/13βολ., 9ριμπ., 1λάθ.), Ατσαρά 18 (2)

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 19, Καπερώνης, Γκραντ 17, Λιανός 2, Έρτσεγκ 2 , Πέτροβιτς 13 (4), Κλάιμπερ 5, Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 6, Κρόλο