ΚΑΒΑΛΑ | Αργησε να βάλει "μπροστά"...

Η Καβάλα πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΚΚ Κοζούφ, ηττήθηκε στην ΠΓΔΜ με 79-74 και έχασε τους πρώτους της βαθμούς στην Βαλκανική Λίγκα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και στο 5' προηγήθηκαν με 12-6. Τρία λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 16-8 αλλά η Καβάλα μείωσε σε 16-13 λίγο πριν από το τέλος και το δεκάλεπτο έληξε με την ελληνική

ομάδα στο -4 (19-15).

Η Κοζούφ συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο δεύτερο ημίχρονο με την Καβάλα όμως να μην την αφήνει να "ανοίξει" την διαφορά. Στο 14'η Καβάλα ισοφάρισε σε 22-22 αλλά στην συνέχεια η Κοζούφ πάτησε γκάζι και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στο +7 (41-34).

Στην επανάληψη η Καβάλα έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και στο 25'βρισκόταν στο -14 (54-43). Ο Χριστόφος Στεφανίδης ήταν ο βασικός εκτελεστής της Καβάλας, αλλά δεν έβρισκε βοήθεια από τους συμπαίκτες του και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Κοζούφ να διατηρεί το προβάδισμα των 14 πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κρις Χουγκάζ έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα σερί 12 πόντων κατάφερε στο 38' να μειώσει σε 71-68. Η Κοζούφ όμως κατάφερε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ και ένα λεπτό πριν από την λήξη προηγήθηκε με 77-71 αλλά με καλάθι του Στεφανίδη η Καβάλα 10" πριν από το τέλος μείωσε ξανά σε 77-74 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς τελικά ηττήθηκε με 79-74.

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 67-53, 79-74