ΙΤΑΛΙΑ | "Καθάρισε" ο Βιτζιάνο για την Μπρίντιζι, ακάθεκτη η Βαρέζε

Η Βαρέζε επικράτησε με 69-82 της Πεζάρο και παρέμεινε μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος ύστερα από την συμπλήρωση 14 αγωνιστικών.

Ο Ακίλε Πολονάρα (20π.), Μπράιντ Ντάνστον (18π.) και ο Μάικ Γκριν (17π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ από τους τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Ντανιέλε Καβαλιέρο που σημείωσε 16 πόντους.

H Μπρίντιζι με κορυφαίο τον Τζεφ Βιτζιάνο πέρασε από την Μπολόνια επικρατώντας της Βίρτους με 75-88 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Ο Βιτζιάνο φόρτωσε

με 25 πόντους το καλάθι της Βίρτους και μαζί με τον Τζόναθαν Γκίμπσον (17π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (30-17 στο 10΄και 43-34 στο 20΄), αλλά οι ισορροπίες άλλαξαν στα τελευταία δύο δεκάλεπτα. Η συμπλήρωση των 30' βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 61-61 ενώ στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-27 και πήραν την 8η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.