ΙΤΑΛΙΑ | Ισοφάρισε η Βαρέζε

Η Βαρέζε νίκησε με 64-62 τη Σιένα και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 για τα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος. Θετικός ο Σάκοτα για τους γηπεδούχους.

Το ματς ήταν αμφίρροπο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του. Το ημίχρονο τελείωσε με ισόπαλες τις δυο ομάδες στο 36-36. Οι γηπεδούχοι "πάτησαν" το γκάζι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και "έτρεξαν" ένα επί μέρους σκορ 9-2, για να απαντήσει η Σιένα με ένα δικό της 6-10 και να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 51-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν και οι δύο βολές του Μάικ Γκριν, 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη

του παιχνιδιού, έδωσαν τη νίκη στη Βαρέζε. Ο Μπόμπι Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο στη τελευταία επίθεση της ομάδας του και απέτυχε να της δώσει τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη.

Καλύτερος για τους γηπεδούχος ο Μάικ Γκριν με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τη Σιένα ο Ντάνιελ Χάκετ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ επίσης.

Ο Ντουσαν Σάκοτα έπαιξε 25 λεπτά με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ στο ενεργητικό του.

Η σειρά των αγώνων τώρα μεταφέρεται στην έδρα της Σιένα για δύο ματς στις 30/5 και 01/06.