ΙΣΠΑΝΙΑ | Το clasico στη Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό clasico για την 31η αγωνιστική της ACB, καθώς επικράτησε 78-65, χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο.

Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του ματς, καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να έχουν το προβάδισμα με 50-47 στο τέλος του. Ωστόσο, με επί μέρους σκορ 28-18 στο τέταρτο δεκάλεπτο, η "βασίλισσα" έφτασε πανηγυρικά στη νίκη. Οι "μπλαουγκράνα" πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, όμως ελλείψει Ναβάρο, Ουάλας

και Μάικλ ξέμειναν από λύσεις στο φινάλε. Πλέον, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Φάιναλ Φορ του Λονδίνου.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 78-65

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-29, 50-47, 78-65.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 11, Ρέγες 19 (8 ριμπ.), Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 9, Μπέγκιτς 8, Κάρολ 5, Γιουλ 8, Σλότερ 8, Σουάρεθ, Ντάρντεν.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χουέρτας 3, Γιασικεβίτσιους 4, Τοντόροβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 4, Ινγκλς 18, Όλεσον 8, Λόρμπεκ 10, Τζαβάι 10, Τόμιτς 10, Ραμπασέδα, Αμπρίνες, Σάδα.