ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | Ανατροπή στην ανατροπή και τεράστια νίκη

Ο Ηλυσιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, το Ρέθυμνο ανέτρεψε την κατάσταση στο δεύτερο αλλά οι γηπεδούχοι είπαν την τελευταία λέξη και έφτασαν στη νίκη (86-72).

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα έφτασε τις τέσσερις νίκες και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας στο τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Από την άλλη, η ομάδα της Κρήτης έφτασε τις πέντε συνεχόμενες ήττες και πλέον απομακρύνεται σημαντικά από τους στόχους που είχε θέσει στο ξεκίνημα της σεζόν.

Το Ρέθυμνο ήταν εντυπωσιακό στο

ξεκίνημα του ματς και προηγήθηκε με 6-13. Γκάμπριελ, Ράιτ και Καλαμπόκης έκαναν καλή δουλειά και επέτρεψαν στον ΑΓΟΡ να πάρει προβάδισμα εφτά πόντων. Ο Χατζής, όμως, άρχισε να σκοράρει συνεχόμενους πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 13-18 υπέρ της ομάδας του Θανάση Γιαπλέ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ηλυσιακός ήταν εντυπωσιακός και στις δύο μεριές του παρκέ. Χατζής, Δορκοφίκης και Στέφενς ήταν εξαιρετικοί και με επιμέρους σκορ 26-12 οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 41-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Ρεθύμνου για να κάνει ανατροπή. Χαρτ, Ράιτ και Γκάμπριελ έκαναν σπουδαία πράγματα και με επιμέρους σκορ 13-29 η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ πέρασε μπροστά με 54-59 στο 30’.

Ο Ηλυσιακός, όμως, κρατούσε το καλύτερο για το τέλος. Οι γηπεδούχοι με καταπληκτική άμυνα και τους Χατζή και Άντερσον να είναι ασταμάτητοι επιθετικά κατάφεραν να ανατρέψουν το -5 του τρίτου δεκαλέπτου και να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 86-72.

Δεκάλεπτα: 13-18, 41-30, 54-59, 86-72.
Hλυσιακός (Λιόγας): Kαυκής 7 (1), Αντωνάκης 2, Σμιθ 2, Χατζής 20 (1), Ζούμπος, Δορκοφίκης 3, Στέφενς 14 (3τριπ, 11ριμπ, 3κοψ), Βαβάτσικος 3, Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης, Μποτζ 4 (3κοψ), Άντερσον 29 (3).
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 21 (2), Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5 (1), Ράιτ 22 (3), Καλαμπόκης 3 (1), Κανονίδης 9 (1), Λάτοβιτς, Εζιόκου, Άρμπετ, Γκάμπριελ 10 (1τριπ, 12ριμπ).