ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Mε το "δεξί" η επιστροφή στην Καλλιθέα

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε την επιστροφή του στην Καλλιθέα και στο κλειστό του Εσπέρου ο Ικαρος, ο οποίος πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Καβάλας με 76-73 για την 20η αγωνιστική της Α1, με τον Μπράντον ΜακΝάιτ να πραγματοποιεί θετικό ντεμπούτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και στην μεγαλύτερη διάρκειά του συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 4' η Καβάλα προηγήθηκε προσωρινά με 3-8, όμως ο Ικαρος αντέδρασε άμεσα, πήρε προβάδισμα με 12-11 στο 9'

και το δεκάλεπτο έληξε στο 15-16 για την Καβάλα.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 16' το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28 και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες στα "ίσια" στο 34-34.

Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν και το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Στο 21' ο Ικαρος προηγήθηκε με 37-34 όμως η Καβάλα ισοφάρισε με τον Κόλεμαν σε 44-44 στο 25' αλλά ο Ικαρος πάτησε γκάζι στην συνέχεια και κατάφερε στο τέλος της περιόδου να προηγηθεί με 60-53.

Στην τελευταία περίοδο ο Ικαρος με μπροστάρηδες τους Βρκιτς και Φαγιέ, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και στο 38' προηγούνταν με 71-64. Η Καβάλα μείωσε 30" για την λήξη σε 73-71 με τον Μίτροβιτς όμως ο Αγαδάκος έκανε το 75-71 για τον Ικαρο, 15" για το τέλος και η ομάδα της Καλλιθέας πήρε τελικά τη νίκη με 76-73 επί της Καβάλας που πάλεψε όμως ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

*Ντεμπούτο για την ομάδα της Καλλιθέας έκανε ο Μπράντον ΜακΝάιτ, ο οποίος αγωνίστηκε 11:13 λεπτά και είχε 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Δεκάλεπτα: 15-16, 34-34, 60-53, 76-73

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 10(2), ΜακΝάιτ, Κυρίτσης 4, Βρκιτς 17(3), Φαγιέ 16(3), Γκίμπσον 8, Γιαννακίδης, Αγαδάκος 11, Σίμτσακ 10.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Αρμπέτ 9(1), Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 12(2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 17(1), Ταϊρού 6, Κόλεμαν 16, Ατσάρα 7(1).