ΓΕΡΜΑΝΙΑ | Ένα βήμα πριν από τη στέψη η Μπάμπεργκ

Η Μπάμπεργκ επικράτησε με 61-63 της Όλντενμπουργκ εκτός έδρας και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του Γερμανικού πρωταθλήματος. Μια νίκη πλέον χωρίζει τους πρωταθλητές από το να κατακτήσουν και πάλι τον τίτλο.

Οι φιλοξενούμενοι με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν ακόμα ένα βήμα προς την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έδειξαν πως ήταν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν τη σειρά. Τα επί μέρους σκορ της πρώτης (24-16) και

της δεύτερης (16-10) περιόδου, έφεραν την Όλντενμπουργκ σε θέση οδηγού.

Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο όμως (4-16) έφεραν την Μπάμπεργκ σε απόσταση αναπνοής και το "μομέντουμ" είχε αλλάξει χέρια.

Καλύτερος για τους πρωταθλητές ήταν ο Σάροντ Φορντ με νταμπλ νταμπλ (15 πόντους και 14 ριμπάουντ), ενώ για τους ηττημένους γηπεδούχους ο Ρόναλντ Μπάρελ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο τρίτος τελικός θα γίνει στην έδρα της Μπάμπεργκ την Κυριακή (16/6) και οι γηπεδούχοι με νίκη κατακτούν το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και το έκτο της ιστορία τους.