ΓΑΛΛΙΑ | Στην παράταση η Λιμόζ, την έκπληξη η Γκραβελίν

Την παράταση χρειάστηκε η Λιμόζ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Ντιζόν με 76-72 (65-65 κ.α.), τη στιγμή που η Γκραβελίν πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σολέ επικρατώντας με 82-80.

Η Λιμόζ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα (26-19 στο 10΄), ωστόσο η Ντιζόν αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-44. Η Ντιζόν ήταν καλύτερη και στην τρίτη περίοδο (52-56), με τη Λιμόζ να καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση (65-65). Στο έξτρα πεντάλεπο η ψυχραιμία και εμπειρία των γηπεδούχων αποδείχθηκε

καταλυτική ωστε να πάρουν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους "Λιμουζό" ήταν ο Αλεξ Άκερ με 16 πόντους, ενώ από την Σολέ ξεχώρισε ο Αντρε Χάρις με 21 πόντους.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Γκραβελίν μετά και τη νίκη της στην έδρα της Σολέ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή ότι δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσαν τα όπλα αμαχητί και προγήθηκαν με 15-19 στο 10΄ και 43-46 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η Σολέ ισορρόπησε το ματς, με την Γκραβελίν να επιβάλλεται στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας τους Μάρκους Λιουις και Ντιαβαρά Γιακουμπά με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Σολέ, οι 22 πόντοι του Τζον Κοξ και οι 18 του πρώην του Ηλυσιακού, Τέρελ Στόγκλιν δεν έφταναν.