ΓΑΛΛΙΑ | Στην κορυφή η Γκραβελίν που "λύγισε" τη Λε Μαν

Η Γκραβελίν ήταν η μεγάλη νικήτρια της 20ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος καθώς κατάφερε έστω και δύσκολα να επικρατήσει της Λε Μαν με 71-68.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν το προβάδισμα, αλλά η Γκραβελίν κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο να φτάσει στην σπουδαία νίκη με 71-68. Πλέον η Γκραβελίν βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Δευτέρας (25/02)

ανάμεσα στην Στρασμπούργκ και την Σαλόν/Σαονέ για να δει αν θα αποκτήσει συγκάτοικο στην πρώτη θέση. Πρώτος σκόρερ για την Γκραβελίν ήταν ο Τζούμπι Τζόνσον με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ντουάιτ Μπάινκς και Ουίνστον Κένεντι με 14 πόντους. Ο επιθετικός οίστρος των Κούθμπερτ Βίκτορ , Ζάο Πάολο Μπατίστα και Καμ Λονγκ που σημείωσαν από 15 πόντους ο καθένας δεν ήταν αρκετός. Ο Μάρκο Κέσελ είχε 14 πόντους.