ΓΑΛΛΙΑ | Με τριπλέτα "φωτιά" η Σαλόν

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας Σαλόν/Σαονέ χάρη στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε πήρε τη νίκη απέναντι στην Σόλε με 99-95.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι την πρώτη περίοδο, καθώς έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (17-23). Στην δεύτερη περίοδο η Σαλόν ισορρόπησε το ματς, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο τα ηνία τα πήρε και πάλι η Σολέ. Όμως στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο η Σαλόν είχε τις επιθετικές λύσεις και έφτασε στη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ιλιαν Εθφίμοφ, Μπλέικ Σκιλμπ και Ρας Μπρίον που σημείωσαν από 19 πόντους ο καθένας. Από την Σολέ πρώτος σκόρερ ήταν ο παλιός μας γνώριμος, Μάρκους Γκόρι που σημείωσε 22 πόντους. Η 7η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Λιμόζ και την Πουατιέ που θα διεξαχθεί την Δευτέρα (19/11).