ΓΑΛΛΙΑ | Δια χειρός Σλότερ η Σαλόν Σαονέ, διπλό της Νανσί στο Λε Μαν

Η Σαλόν Σαονέ πέτυχε τη νίκη απέναντι στη Σολέ με 72-71 με καλάθι του Σλότερ στην εκπνοή του αγώνα, ενώ η Νανσί πέρασε από την έδρα της Λε Μαν με 56-77. Η Ντιζόν δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Βιλερμπάν ενώ η Παρί Λεβαλουά πέρασε δια περιπάτου από την Αντίμπ με 61-83.

Η Σαλόν Σαονέ πέτυχε την 5η νίκη της έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή αλλά και πρώτο σκόρερ τον Εϊ Τζέι Σλότερ με 28 πόντους ενώ ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με καλάθι σε νεκρό χρόνο.

Για την Σολέ αυτός που έσυρε τον "χορό" επιθετικά ήταν ο πρώην παίκτης του Ηλυσιακού, Τέρελ Στόγκλιν με 19 πόντους.

Η Νανσί ήταν σταθερά καλύτερη σε όλο το ματς με τη Λε Μαν μην αφήνοντας της περιθώρια να διεκδικήσει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ της Νανσί ήταν ο Πολ Χάρις με 17 πόντους, ενώ ακόμη τέσσερις συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από τη Λε Μαν ο Παπέ Σι είχε 16 πόντους.

Την 7η νίκη της πέτυχε η Ντιζόν βυθίζοντας τη Βιλερμπάν στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η τρίτη ήταν η κομβική για τη νίκη της Ντιζόν, περίοδο στην οποία και προηγήθηκε με 50-37. Η Βιλερμπάν προσπάθησε να αντρέψει την εις βάρος της κατάσταση στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι άντεξαν. Ο Ρίλει με 16 πόντους ήταν το πρώτο βιολί για τη Ντιζόν ενώ οι 15 πόντοι του Σι αποδείχθηκαν λίγοι για τη Βιλερμπάν.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας για το γαλλικό πρωτάθλημα η Παρί Λεβαλουά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από την αδύναμη και ουραγό με μόλις 1 νίκη, Αντίμπ. Ο Λάνγκ με 18 πόντους ήταν πρώτο σκόρερ για τους νικητές ενώ οι Ντε Γιόνγκ και Ουίλι Σόλομον είχαν από 12 πόντους για την Αντίμπ.