ΓΑΛΛΙΑ | "Ανάσα" για Ροάν

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής η Ροάν δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Χάβρη με 82-72 και να σημειώσει την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τον έλεγχο της αναμέτρησης και έχοντας για όπλο την έδρα από το πρώτο μέρος άρχισαν να χτίζουν διαφορά στο σκορ (44-34 στο ημίχρονο). Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν καλύτερα για τους γηπεδούχους οι οποίοι καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι (70-52 στο τρίτο δεκάλεπτο) για να πανηγυρίσουν στο φινάλε του αγώνα τη νίκη με σκορ 82-72, παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων

στην τελευταία περίοδο. Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Γκριν και Ριντ ξεχώρισαν καθώς είχαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους το μεγάλο παιχνίδι του Σάλιερς με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ δεν αποσόβησε την ήττα για την ομάδα του.