ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ | Δια χειρός Πρίντεζη

Με σουτ του Πρίντεζη μετά από 2 επιθετικά ριμπάουντ η Εθνική μας ομάδα επικράτησε δύσκολα με 87-85 της Κροατίας στο πρώτο φιλικό του διεθνούς τουρνουά που γίνεται στο Στρασβούργο της Γαλλίας.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις ομάδες να εναλλάσονται συχνά το προβάδισμα στο σκορ και την Εθνική μας να προηγείται στο πρώτο μισό με βραχεία κεφαλή (43-42). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν καλύτερη και

παίζοντας ομαδικά κατάφερε να πάρει αέρα 10 πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου, (70-60). Οι Κροάτες μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσουν το παιχνίδι. Η Εθνική μας ομάδα για 3΄30΄΄ είχε κολλήσει στους 77 πόντους, με την Κροατία όμως να μην μπορεί να κατεβάσει τη διαφορα. Ολα αυτά μέχρι και 3΄45΄΄ πριν από το τέλος, σημείο που οι Κροάτες πήραν "φωτιά" καθώς πέτυχαν 4 τρίποντα ισοφαρίζοντας το σκορ σε 85-85 7΄΄ πριν από το τέλος. Στην τελευταία επίθεση και μετά από τάιμ αουτ ο Πρίντεζης αστόχησε σε σουτ, με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να αστοχεί και αυτός σε σουτ 2 πόντων. Αλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ από τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος με εύστοχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 87-85 για την Εθνική μας ομάδα. Κορυφαίοι για την Εθνική μας οι Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους και Πρίντεζης με 14, ενώ για τους Κροάτες σε εκπληκτική βραδιά ήταν ο Μπογκντάνοβιτς σκοράροντας 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-42, 70-60, 87-85

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 6, Περπέρογλου 3, Φώτσης 9 (8 ριμπ.), Παπανικολάου 4, Μαυροκεφαλίδης 16, Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου, Μπράμος 13, Πρίντεζης, Σλούκας 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 6, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 6, Μπογκντάνοβιτς 25, Ρούντεζ, Τόμας 15, Ούκιτς 14, Σίμον 9, Μάρκοτα 4, Α. Ντέλας 2, Ζόριτς 2.