ΕΥΡΩΠΗ | "Λύγισε" στη παράταση η Κύπρος

Η Κύπρος ηττήθηκε με 86-89 στην παράταση (κ.α 69-69) από την Αυστρία και ξεκίνησε με το… αριστερό τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2013.

Η Αυστρία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και η συμπλήρωση των 20’ την βρήκε να προηγείται με 14 πόντους (29-43). Η Κύπρος όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και με αντεπίθεση

διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Χριστόφορος Ραζής με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 81-78 κι ενώ απέμεναν 1΄.38΄΄ για την λήξη, αλλά η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους. Η Αυστρία έτρεξε σερί 0-8 και προηγήθηκε με 81-86 στο 44.47 ενώ τελικά πήρε τη νίκη με 86-89. Ο Αντονι Κινγκ (23π., 9 ριμπ.) και ο Ανδρέας Πιλαβάς (21π., 5ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι της Κύπρου ενώ για την Αυστρία διακρίθηκε ο Τζέισον Ντέτρικ (20π., 8 ριμπ.).