ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ | "Αντίο" με νίκη

Η Μπεσίκτας κατάφερε την τελευταία αγωνιστική του Top 16 να κερδίσει με 80-73 την Φενερμπαχτσέ στον τουρκικό "εμφύλιο" που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.Με αυτή τη νίκη η Μπεσίκτας άφησε στην τελευταία θέση την Ούλκερ καθώς κάλυψε τη διαφορά των 6 πόντων του πρώτου μεταξύ τους παιχνιδιού (78-72).

Η Φενερμπαχτσέ ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο ματς με την Μπεσίκτας.Η Μπεσίκτας κόλλησε για για 4΄στους 17 πόντους επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά η οποία άγγιξε τους 17 πόντους

(17-34) 8΄πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο βρήκε την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 33-46.

H πολύ καλή άμυνα ήταν το εφαλτήριο για την ανατροπή της Μπεσίκτας στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα την ισοφάριση με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 59-59. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Ντάνιελ Γιούιν και Νταμίρ Μάρκοτα που πέτυχαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα η Μπεσίκτας "καθάρισε" το παιχνίδι με σκορ 80-73. Για την Φενερμπαχτσέ διακρίθηκε ο Ογκούς Σαβάς με 14 πόντους σε 18΄παιχνιδιού.