ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Τα "χρειάστηκε" για το 2-0

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στην Ούνιξ για το δεύτερο ματς της σειράς των πλέι οφ αλλά με οδηγό τον πήρε τη νίκη με 66-63 και έκανε το 2-0 στην σειρά των πλέι οφ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και από νωρίς πήρε προβάδισμα 9 πόντων με τρίποντο του Λόρμπεκ (11-2 στο 5'). Η Ούνιξ κάπου εκεί έδειξε σημάδια αντίδρασης και με κύριο εκφραστή τον Νάχμπαρ κατάφερε να μειώσει σε 15-12 στο 9'.

Στην δεύτερη περίοδο η Ούνιξ μπήκε στο παρκέ με περισσότερο πείσμα και με ένα σερί 8-0 πήρε το προβάδισμα (17-21) με καλάθι τριών πόντων του Νάχμπαρ.

Έπειτα οι Ισπανοί πήραν και πάλι μικρό προβάδισμα και μέχρι το ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο στην μεγαλύτερη διάρκειά του, με την μεγαλύτερη διαφορά στο δεκάλεπτο, να σημειώνεται στο 25' (48-39) με καλάθι του Ναβάρο. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρει η Μπαρτσελόνα διαφορά ασφαλείας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν και πάλι χέρι χέρι στο σκορ με την ρωσική ομάδα να δείχνει πιο σίγουρη στο παρκέ και τον Τζαβάι να κάνει εξαιρετική εμφάνιση. Τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη, με καλάθι του Ουάλας η Μπαρτσελόνα έκανε το 61-58 και ενώ η Ούνιξ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Τζαβάι όμως δεν σταμάτησε να παλεύει (νταμπλ-νταμπλ για τον Αυστραλό) και μείωσε σε 61-61 στο 39'. Ο Μάικλ διαμόρφωσε όμως το τελικό 66-63 με δύο βολές και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 17-13, 33-30, 51-48, 66-63

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 3, Ναβάρο 18 (3), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ, Ουάλας 5 (1), Ίνγκλις 2, Ν’ Ντονγκ 8, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 14 (1), Έιντσον, Μάικλ 14.

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 2, Σαμοϊλένκο 3 (1), Νάχμπαρ 16 (2), Βερεμένκο 5, Γκριρ 7, Σαβρασένκο 2, Μακάρθι 5, Τζαβάι 21 (10ριμπ), Ντόμερκαντ 2.