ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | "Σίφουνας" Μπάρτσα

Πατώντας γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Παρτιζάν μέσα στο Βελιγράδι με 64-82, δείχνοντας πως σιγά σιγά βρίσκει το δρόμο της.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο την Παρτιζάν να έχει υποτυπώδες προβάδισμα λόγω… Κίνσεϊ (5-4 στο 3’). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχοντας πολυφωνία στην επίθεση έχτισαν διαφορά στο σκορ (15-8 με Μπογκντάνοβιτς στο 8’). Οι Καταλανοί μείωσαν με τρίποντο του Αμπρίνες, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Λοβέρν που έγραψε το

17-11.

Εμφανώς καλύτεροι μπήκαν οι παίκτες του Πασκουάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Κώστας Παπανικολάου ανέβασε στροφές και μπήκε μπροστά για την ομάδα του και στο 12’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Σάδα (19-21). Ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε για τους Σέρβους σε 24-24, όμως ο Αμπρίνες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (24-29). Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς εν συνεχεία έτρεξαν σερί 6-0 και με τον Μπογκντάνοβιτς πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ με 30-29. Ναβάρο και Λάμπε όμως έδωσαν πόντους στην ομάδα τους για το 32-36, ενώ ο Πιούλεν έκλεισε το πρώτο μέρος με την «Μπάρτσα» στο +6 (32-38).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι Καταλανοί φρόντισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Βρίσκοντας σκορ από Αμπρίνες, Λάμπε, Παπανικολάου και Τόμιτς στο 23’ το σκορ έγινε 36-50. Κίνσεϊ και Λοβέρν προσπάθησαν να μειώσουν για τους γηπεδούχους (42-54 στο 26’), αλλά η «Μπάρτσα» φρόντισε να ανεβάσει τη διαφορά και με τον Ντόρσεϊ το σκορ έγινε 42-59. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με την Μπαρτσελονα να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 44-64.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (50-66 στο 32’). Οι Καταλανοί συνέχισαν να έχουν διαφορά ασφαλείας (53-68 στο 35’) και δεν απειλούνταν από τους Σέρβους. Το παιχνίδι καθάρισε επί της ουσίας στο 36’ όταν και το σκορ έγινε 55-74 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Εν τέλη, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τη νίκη με 64-82 μέσα στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-38, 44-64, 64-82.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Αρανίτοβιτς, Λοβέρν 9(12 ριμπ.), Ντάλο 2, Μιλουτίνοφ, Μιλοσάβλιεβιτς 10, Μπογκντάνοβιτς 24(4), Γκάγκιτς 6, Μούσλι 2, Άντριτς, Κίνσεϊ 11, Μπεζμπράντιτσα.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 13(3), Ντόρσεϊ 7, Σάδα 4, Χουέρτας 3(1), Αμπρίνες 19(3), Ναβάρο 5(1), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 8, Χεζόνια 3(1), Λάμπε 9, Νάχμπαρ 3(1), Τόμιτς 8.