ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Mε οδηγό τον Τόμιτς

H Mπαρτσελόνα αν και έδειχνε ότι είχε τον έλεγχο του ματς, στα δύο τελευταία λεπτά παραλίγο να πάθει "έμφραγμα", μιας και η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσε σε απόσταση αναπνοής. Τελικά όμως, η Κυπελλούχος Ισπανίας πέρασε από το Τελ Αβίβ καθώς επικράτησε με 77-82 για την 7η αγωνιστική του Top-16.

Μακάμπι και Μπαρτσελόνα ξεκίνησαν με την ίδια δύναμη και ενέργεια το ματς και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (22-20). Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασαν "στροφές"

και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας εκείνοι τα ηνία με 39-41.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με φόρα μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς έτρεξε ένα σερί 0-9 και έτσι στο 22ο ήταν μπροστά με 39-50. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έτσι αύξησαν και άλλο την διαφορά τους σε 53-67 στο 30ο. Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει, και κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά, καθώς με ένα σερί 10-0 έκανε το σκορ 77-80, 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Αντε Τόμιτς ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το 77-82, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Οχαγιόν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Η Μπαρτσελόνα έφτασε έτσι στην έκτη της νίκη στην διοργάνωση και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου, ενώ η Μακάμπι έμεινε στις δύο νίκες. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αντε Τόμιτς με 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Χουάν Κάρλος Ναβάρο που σημείωσαν από 14 πόντους ο καθένας. Πρώτος σκόρερ για την Μακάμπι ήταν ο Ρίκι Χίκμαν με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-20, 39-41, 53-67, 77-82

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 8 (2), Τζέιμς 16, Σμιθ 11 (1), Χίκμαν 19 (3), Πνίνι 3 (1), Κέινερ-Μέντλεϊ, Οχαγιόν 11 (2), Πλάνινιτς 7, Λάντεσμπεργκ 2

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6 (7ρ., 3ασ.), Χουέρτας 5 (1), Ναβάρο 14 (2), Γιασικεβίτσιους 14 (2), Ουάλας 5 (1), Ινγκλές, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 7 (1), Τζαβάι 6, Μάικλ 7 (1), Τόμιτς 18 (6ρ.)