ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ | Πρόκριση... δια πυρός και σιδήρου!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η Μπάμπεργκ με πολύ κόπο πήρε τη νίκη με 92-90 στην παράταση επί της Παρτιζάν και την πρόκριση για το Τοπ-16 εξασφαλίζοντας το τέταρτο εισιτήριο του Δ'Ομίλου, πρόκριση που διεκδικούσε άλλωστε και η Παρτιζάν, μετά την ήττα της Λιέτουβος.

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε με... άγριες διαθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Τζον Γκόλντσμπερι, στο 8' προηγήθηκε με 22-9. Η Παρτιζάν το μόνο που κατάφερε στην πρώτη περίοδο, ήταν να μειώσει σε 25-13 στο 10'.

Η γερμανική ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε

με την Μπάμπεργκ να προηγείται με 47-35.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με την Μπάμπεργκ να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ αλλά η Παρτιζάν κατάφερε στο 30' να μειώσει σε 68-62.

Στην τελευταία περίοδο η Μπάμπεργκ ανέβασε ξανά την διαφορά και στο 33' προηγήθηκε με 73-64. Η Παρτιζάν όμως δεν το έβαλε κάτω, "ψαλίδισε" σιγά σιγά την διαφορά και στο 37' μείωσε εκ νέου σε 77-75 και 30" για το τέλος πέρασε μπροστά με 77-78. Η Μπάμπεργκ ισοφάρισε σε 78-78 με 1/2 βολές του Γιάκομπσεν και ο Φορντ κάρφωσε για το 80-78 αλλά 2" για την λήξη η Πατριζάν απάντησε επίσης με κάρφωμα του Γκόρντον για το 80-80 και το ματς πήγε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. 37" για την λήξη η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 90-89 και τελικά πήρε τη νίκη-"θρίλερ" με 92-90.

Δεκάλεπτα: 25-13, 47-35, 68-62, 80-80, 92-90

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 4, Γκόλσμπερι 9(1), Νάχμπαρ 23(4), Τάντα 5(1), Σμιντ, Νιούμαν, Φορντ 12, Γιάκομπσεν 11(1), Γκαβέλ 16(1), Ζιρμπς 11, Ογκίλβι 1.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Μιλουτίνοφ 4, Βέστερμαν 16(2), Γκόρντιτς 3(1), Λούσιτς 19(1), Μιλοσάβλιεβιτς 14(1), Μπογκντάνοβιτς 3, Γκάγκιτς 5, Μούσλι 6, Γκόρντον 14, Μπέρτανς 6(2).