ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ | Με τρίποντη «βόμβα» του Τζέικομπσεν (vid)

Η Μπάμπεργκ νίκησε με 88-86 την Εφές σε ένα όμορφο ματς που κρίθηκε στο σουτ τριών πόντων του Κέισι Τζέικομπσεν στα 2" πριν από το τέλος, κάνοντας το 2-1 στις νίκες, όσο έχει και η Τουρκική ομάδα.

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-6, στο 3'. Σε εκείνο το σημείο η Εφές ξεκίνησε να περνά την μπάλα κοντά στο καλάθι και πέρασαν μπροστά με 16-17 στο 8'. Η Τουρκική ομάδα έλεγχε το ρυθμό και πήγε στο ημίχρονο με +7 στα αποδυτήρια (44-51) και με +14 (50-64) αργότερα στο 25'.

Οι Γερμανοί έκαναν τη μεγάλη επιστροφή και με ένα σερί 18-4 σε 4,5 λεπτά (68-68) έβαλαν

μπελάδες στην ομάδα του Μαχμουτί. Η Εφές έδειχνε να έχει καλύτερες επιλογές αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Το Τζαμόν Γκόρντον με δίποντο στα 7" πριν από το τέλος έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους 85-86 αλλά ο Κέισι Τζέικομπσεν ήρθε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του από τα 6.75. O Κώστας Βασιλειάδης είχε θετική συμμετοχή με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 23-24, 44-51, 70-68, 88-86.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 2 (8 ασίστ), Γκαβέλ 17 (4/4 τρίποντα), Τζέικομπσεν 23 (7/10 τρίποντα), Μάρκοτα 2, Ζίρμπες 9, Σάντερς 2, Ράιτ 8, Τάντα, Νόιμαν 4, Φορντ 7, Σμίθ 14 (2)

Αναντολού Εφές (Μαχμουτί): Πλάνινιτς 8 (1), Χόμπσον 14, Γκόρντον 14, Σαβάνοβιτς 17 (4), Ερντέν 7, Βασιλειάδης 9 (1), Μπαλμπάι, Μπατούκ 5(1), Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Μπάρατς 7