ΑΓΟΡ | Με Τσόχλα πρωταγωνιστή

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κορυφαίο τον Απόλλωνα Τσόχλα, το Ρέθυμνο επικράτησε του Ηλυσιακού με 66-72 για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 και πήρε την δεύτερη νίκη του για φέτος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου.

Στην συνέχεια, ο Ηλυσιακός ανέβασε ρυθμό και με οδηγό τον Νίκο Χατζή κατάφερε στο 18' να προηγηθεί με 33-25 αλλά το Ρέθυμνο κατάφερε να μειώσει σε 35-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού

με ένα σερί 0-6 στην αρχή της επανάληψης, πήρε κεφάλι στο σκορ (35-36) αλλά ο Ηλυσιακός δεν την άφηνε να ανοίξει περισσότερο την διαφορά. Οι ομάδες στο 28' ήταν ισόπαλες 42-42 αλλά το Ρέθυμνο πήρε ξανά προβάδισμα με 42-46 15" για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Τάσος Αντωνάκης όμως με τρίποντο στην εκπνοή των 30 λεπτών έκανε το 45-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά, στο 37' το σκορ ήταν 59-60 ενώ με τρίποντο του Τσόχλα στο 39' το Ρέθυμνο έκανε το 61-63 και με καλάθι του ίδιου αμέσως μετά το 61-65. Ο Ηλυσιακός πάλεψε ως το τέλος να ανατρέψει τα δεδομένα αλλά δεν τα κατάφερε κι έτσι το Ρέθυμνο πήρε τελικά τη νίκη με 66-72.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-30, 45-46, 66-72