ΑΓΟΡ | Με Χαρτ επέστρεψε στις νίκες

Το Ρέθυμνο επέστρεψε στις νίκες πετυχαίνοντας την τρίτη του σε 4 αγωνιστικές επικρατώντας του Αρη με 84-77 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζάστιν Χαρτ.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο δίλεπτο , ωστόσο η ομάδα του Αρη με ένα σερί 0-11 πήρε το προβάδισμα με 6-11 στο 4΄, το οποίο όμως δεν κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου που βρήκε τους γηπεδούδους μπροστά με βραχεία κεφαλή 23-22. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσοντας το προβάδισμα με τον ΑΓΟΡ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-43 που προήλθε από κάρφωμα του Γκάμπριελ

σε νεκρό χρόνο.

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ξεκίνησαν να χτίζουν με υπομονή και καλή άμυνα, μια διαφορά η οποία άγγιξε για πρώτη φορά τους 10 πόντους (55-45) στο 23΄, ενώ η περίοδος τελείωσε με 69-60. Στην τελευταία περίοδο Το Ρέθυμνο παρέμεινε σε θέση οδηγού, δεν έχασε τον έλεγχο και παρά τις προσπάθειες του Αρη και στο 38’ η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ προηγούνταν με 81-73. Ο Αρης μείωσε στο 38’ σε 83-77, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και το Ρέθυμνο πήρε τελικά τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 46-43, 69-60, 84-77

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 23(8/10β., 6/13διπ., 1/3τρ.), Καλλινικίδης 5(1), Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 14(4/6β., 5/5διπ.), Προύιτ 11(4/8διπ., 1/4τρ.), Καλαμπόκης 5, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 8, Αρμπετ, Γκάμπριελ 11(4/6διπ., 1/2τρ.).

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5(1), Χαντ, Πελεκάνος 12(2/3β., 2/4διπ., 2/5τρ.), Γκίκας 7(1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 12(2/4β., 2/2διπ., 2/3τρ.), Χαρίσης 9, Λαρετζάκης 2, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 9(1), Αθηναίου 17(6/8β., 4/5διπ., 1/4τρ.).