ΑΓΟΡ | Κάρτερ και Πέτγουεϊ νίκησαν τον Καλαμπόκη

Το καλύτερο δώρο έκαναν στον Στέργιο Κουφό για την επανεμφάνισή του στον πάγκο της ομάδας, οι παίκτες του ΑΓΟΡ καθώς αν και τα βρήκαν σκούρα στην τέταρτη περίοδο από την πίεση του Κολοσσού Ρόδου, κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 82-73 για την 14η αγωνιστική.

ΑΓΟΡ και Κολοσσός πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν την περίοδο έχοντας μόλις ένα πόντο διαφορά (21-20). Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο ΑΓΟΡ έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 και βρέθηκε μπροστά με 27-20 στο 12ο λεπτό.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά ισορρόπησαν τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 8-0 και στο 19ο λεπτό το σκορ ήταν 37-30 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το ηλεκτρονικό ταμπλό να δείχνει 41-32.

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι παίκτες του ΑΓΟΡ έδειξαν την διάθεση να ανεβάσουν την ψαλίδα της διαφοράς, αλλά ο Κολοσσός προέβαλε αντίσταση. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 15 πόντων (67-52 στο τέλος του δεκαλέπτου), εκμεταλλευόμενοι τα κενά επιθετικά διαστήματα του αντιπάλου τους.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού στην τέταρτη περίοδο, μιας και οι φιλοξενούμενοι "έπιασαν στον ύπνο" τον αντίπαλό τους και έτρεξαν ένα σερί 0-11 μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους (67-63 στο 36ο). Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και κυρίως χάρη στον Κάρτερ πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (77-69) στο 38ο λεπτό. Ο Στέργιος Κουφός κάθισε και πάλι στον πάγκο του ΑΓΟΡ, μετά από το σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζε και τον κράτησε μακριά από τα παρκέ και οι παίκτες του φρόντισαν να συνοδευτεί η επανεμφάνιση του κόουτς με νίκη, μιας και τελικά επικράτησαν με 82-73.

Δεκαλέπτα: 21-20, 41-32, 67-52, 82-73

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 4, Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 11(1), Ντούβνιακ 6, Κόμματος 13(2), Κάρτερ 20(4), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 18(1)

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Κουμπούρας 8, Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής 7(2), Βουγιούκας 2, Αυγενικός, Καλαμπόκης 21(1), Νάτζφεϊ 2, Λάνγκφορντ 14, Οσμπι 4