ΑΓΟΡ | "Γκάζι" στο τέλος και πήρε το διπλό

Το Ρέθυμνο τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στο Μαρούσι, που πάλεψε ως το τέλος παρά τα προβλήματα, αλλά η ομάδα του Στέργιου Κουφού πήρε τελικά τη νίκη με 80-92.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Αγίου Θωμά δεν είχε να επιδείξει ιδιαίτερες εκπλήξεις. Το αποδυναμωμένο πλέον Μαρούσι πάλεψε στα πρώτα λεπτά (10-8 στο 5') αλλά η ομάδα του Ρεθύμνου πάτησε γκάζι στην συνέχεια και πήρε κεφάλι στο σκορ (17-22 στο 9'). Οι γηπεδούχοι βέβαια δεν άφηναν τον ΑΓΟΡ να διευρύνει την διαφορά και στο δεκάλεπτο έληξε στο 20-28.

Στην δεύτερη περίοδο το Μαρούσι μπήκε με πείσμα στο παρκέ και δεν επέτρεπε

στο Ρέθυμνο να ξεφύγει. Στο 16' η ομάδα του Νίκου Λινάρδου βρισκόταν στο -3 με τρίποντο του Τσόχλα (36-39) και βρέθηκε να προηγείται με 44-39 στο 19' με καλάθι του Δεμερτζή, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 24' βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 51-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο έδειξε να "ξυπνάει" και αφού προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου, ένα λεπτό αργότερα έκανε το 64-68 με καλάθι του Δορκοφίκη. Το Μαρούσι όμως με τρίποντο του Νικολάϊδη δύο λεπτά πριν από την λήξη έκανε το 80-86 αλλά η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-28, 44-41, 64-66, 80-92