ΑΓΟΡ | "Μπαλωθιές" στη Ρόδο

Το Ρέθυμνο πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 66-76 για τη 2η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίος των "κρητικών" ο Χάρτ που πέτυχε 25 πόντους και 6/7 τρίποντα.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προγήθηκε με 0-7 στο πρώτο τρίλεπτο, με τον Κολοσσό όμως να ισορροπεί το παιχνίδι στη συνέχεια και να διαμορφώνει το 18-18 της πρώτης περιόδου. Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Σμιθ έκανε το 20-18 υπέρ του Κολοσσού , ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 0-18 που έδωσε αέρα 16 πόντων στους φιλοξενούμενους (20-36) στο 17΄. Ο Κολοσσός μάζεψε λίγο τη διαφορά πηγαίνοντας

στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 27-39.

Το Ρέθυμνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έφτασε τη διαφορά στο +21 (34-55) στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό να αντιδρά και να μειώνει σε 48-59 με τρίποντο του Σμιθ στο τέλος της τρίτης περιόδου.Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την κακή άμυνα του Ρεθύμνου, μειώνοντας στο 32’ σε 53-59. Οι φιλοξενούμενοι όμως "ξύπνησαν" και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 66-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 27-39, 45-59, 66-76

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10(2), Ρουμ, Γεωργαλλής 6(2), Σμιθ 14(1), Στεφανίδης 10(1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 6, Τσάμης 5, Προύιτ, Όσμπι 13.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 25(6), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6(1), Αγγελόπουλος 10(1), Προύιτ 8(2), Καλαμπόκης 12, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ, Άρμπετ 3(1), Γκάμπριελ 10.