Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ | Με υπογραφή Χατζάκου-Μούλη άνετα ο Αρης τον Αστέρα

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο Αρης μία απ' τις πιο αμφίρροπες -θεωρητικά- αναμετρήσεις της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε άνετα με 73-61 του Αστέρα Εξαρχείων και πανηγύρισε την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα, στο ματς με το οποίο έπεσε και η αυλαία της 13ης ημέρας στην Α1 Γυναικών.

Τη διαφορά για τον Αρη έκανε το ασταμάτητο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δίδυμο των Χατζάκου-Μούλη, οι οποίες πήραν απ' το χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν εκ του ασφαλούς στη νίκη, διαλύοντας την

άμυνα του Αστέρα με τους 23 και 22 πόντους που σημείωσαν αντίστοιχα!

Οι παίκτριες του Αστέρα κατόρθωσαν να φανούν ανταγωνιστικές μόνο για μία περίοδο, αφού η λήξη του πρώτου δεκαέπτου τις βρήκε μπροστά με 19-21. Η συνέχεια, ωστόσο, άνηκε ολοκληρωτικά στον Αρη, ο οποίος από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ανέβασε στροφές, πήρε τα "ηνία" του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-35 υπέρ του.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια, με την πλάστιγγα να γέρνει... μονόπατα για τις γηπεδούχες, που έστειλαν τη διαφορά μέχρι και στο +16, με την ομάδα των Εξαρχείων να μην μπορεί να επιστρέψει ποτέ στο ματς.

Δεκάλεπτα: 19-21, 46-35, 62-47, 73-61

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τσαπλής

ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Μουστακίδου, Μπαλλά 2, Χατζάκου 23 (2/7τρίπ., 5/7δίπ., 7/7 βολ.), Μπουσνάκη 9, Κατωπόδη 8, Τράντα 4, Μούλη 22 (8/13 δίπ., 1 τρίπ., 13 ριμπ., 3 κλεψ.), Σταμπουλίδου, Μπεγκένισιτς 5.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (Λημναίος): Μαρίνου 6 (1), Χαρίτου 3 (1), Δελή 13 (2), Καλαμπάκου 7 (1), Βλάχου Λ. 6 (2), Τσακιρίδου, Παντέλη 15 (6/10 τρίπ., 3/3 βολ., 16 ριμπ. 4 κλεψ.), Μπαζίμα 2, Βούλγαρη, Βλάχου Α. 9 (2).