NBA | "Ζορίστηκαν" οι Σπερς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε τα "δόντια" για άλλο ένα παιχνίδι κόντρα σε ομάδα του ΝΒΑ. Ηττήθηκε με 95-93 από τους Σαν Αντόνιο Σπερς αλλά πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για τη νίκη, ενώ είχε στείλει το ματς με στην παράταση.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες κοντά στο σκορ (26-27), ενώ στο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν μόλις δυο πόντους πίσω (51-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο

όμως οι Σπερς, πάτησαν "γκάζι" και πήγαν τη διαφορά στους 15 (78-63 στο 30'). Οι Ρώσοι όμως αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο και έφεραν το ματς στο 86-86 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

"Οδηγός" για τους Ρώσους ήταν ο πρώην NBAer, Τζέρεμι Πάργκο (20 πόντοι, 6 ριμπ., 5 ασ.)ενώ οι Σπερς, είχαν σε καλή ημέρα τον Μανού Τζινόμπιλι (14 πόντοι, 5 ριμπ., 4 κλ.,).

Δεκάλεπτα: 26-27, 51-49, 78-63, 86-86, 95-93 (παρ.)

Σαν Αντόνιο Σπερς (Πόποβιτς): Ντάνκαν 10, Σπλίτερ 6 (6ρ.), Λέοναρντ 7, Πάρκερ 6 (5ασ.), Γκριν 5, Μπέινς 12 (7ρ.), Άιρες 4 (8ρ.), Μπόνερ 2, Ντιαό 8, Γιανγκ, Μιλς 14 (1), Τζόζεφ 2, Ντε Κολό 2, Τζινόμπιλι 14 (3/3τρ., 5ρ., 4κλ.), Μπελινέλι 3.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Κριάπα 12 (7ρ., 7ασ., 2κλ.), Μίτσοφ 5 (1), Κάουν 7 (6ρ.), Πάργκο 20 (3/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Φριντζόν 10 (2/5τρ., 7ρ.), Ουίμς 16 (1), Χάινς 6 (9ρ., 2κοψ.), Κρστιτς 8 (6ρ., 2κοψ.), Τζάκσον 2 , Τεόντοσιτς 7 (1)