Greeks Abroad | "Ελαμψε" ο Βασιλειάδης, η ματσάρα στη Βαλένθια!

Η Μπιλμπάο πάλεψε ως το τέλος αλλά δεν μπόρεσε να αποδράσει με τη νίκη από την Βαλένθια, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 113-111 στην παράταση (κ.α. 101-101), για την 16η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 32 πόντους και τον ακολούθησε ο Μίκαελ Ζελαμπάλ και ο Τζάστιν Ντόελμαν με 16 πόντους ο καθένας. Για την Μπιλμπάο ξεχώρισε ο Κώστας Βασιλειάδης με 27 πόντους (4/7 τριπ.) και τον ακολούθησε ο Λαμόντ Χάμιλτον με 24 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση

πραγματοποίησε και ο Νίκος Ζήσης με 11 πόντους και 4 ασίστ.

Η Βαλένθια ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η Μπιλμπάο κατάφερε στο ημίχρονο να βρίσκεται πίσω μόλις με 4 πόντους (50-46). Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με την Βαλένθια να διατηρεί μικρό προβάδισμα, που αποδείχθηκε αρκετό για να της δώσει τη νίκη, καθώς σε κάθε προσπάθεια της Μπιλμπάο να μειώσει, είχε έτοιμη την... απάντηση. Ο Κώστας Βασιλειάδης μείωσε με τρίποντο σε 99-98 στο 39' και ο ίδιος έκανε το 101-101 με τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση. Στον επιπλέον χρόνο το "θρίλερ" συνεχίστηκε. Η Βαλένθια προηγήθηκε με 112-110 με 2/2 βολές του Ντόελμαν. Ο Νίκος Ζήσης είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια αλλά έχασε την μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε μετά από φάουλ του Μάρκοβιτς και το τελικό 113-111 διαμόρφωσε ο Κελάτι.