EUROBASKET | "Σφαλιάρα" για τη Σερβία

Το αδιάφορο Μαυροβούνιο επικράτησε της Σερβίας με 83-76 αποχαιρετώντας με νίκη το Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Η Σερβία μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας διαφορά 11 πόντων (10-21) 2΄14΄΄ πριν από το τέλος του πρώτους δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαυροβούνιο άρχισε να ξυπνάει και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (29-29) 5΄πριν από το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι και 5΄πριν από το τέλος που το Μαυροβούνιο πήρα διαφορά 9 πόντων

(71-62) με λέι απ του Σέχοβιτς. Ο Ιβκοβιτς είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους Κρίστιτς και Μάρκοβιτς εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Κορυφαίος για το Μαυροβούνιο ο Ράις με 12 πόντους ενώ για τους Σέρβους ο Ράσκο Κάτιτς είχε 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-25, 34-37, 54-58, 83-76

Μαυροβούνιο (Παβίσεβιτς): Βούτσεβιτς 8 (6ριμπ), Μπάκιτς 2, Σέχοβιτς 8 (4ριμπ), Πόποβιτς 10 (4ριμπ, 6ασ), Σέχοβιτς Σ 7 (1), Σέκουλιτς 6, Ιβάνοβιτς 8 (1), Μ.Μπιέλιτσα 11 (1), Ράις 12 (2), Ντούμπλιεβιτς 11 (1)

Σερβία (Ίβκοβιτς): Nέντοβιτς 5 (1), Νεμάνια Κρστιτς 3 (1), Μίτσιτς 4, Μπογκντάνοβιτς 14 (2), Ν.Μπιέλιτσα 11, Κάλινιτς 7, Γκάγκιτς 6, Άντζουσιτς 3, Κάτιτς 19, Στίματς 4