EUROBASKET | «Αναπνέει» ακόμα η Βοσνία (video)

Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βοσνία Ερζεγοβίνη νίκησε το Μαυροβούνιο με 70-76 και έκανε την πρώτη της νίκη ύστερα από δυο ήττες, για τον Β' Ομιλο του Ευρωμπάσκετ.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Όλα αυτά για τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, όπου το Μαυροβούνιο πάτησε "γκάζι" και πήρε κεφάλι στην κούρσα, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα, κάποιες φορές και με διψήφια διαφορά (53-41 στο 27', 63-49 στο 31').

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως δεν

είχαν πει την τελευταία στους λέξη και με ένα επιμέρους σκορ 9-27 στα τελευταία 9 λεπτά της αναμέτρησης, πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Οι Μίρζα Τελέτοβιτς (18π. 11ρίμπ.) και Νεμάνια Γκόρντιτς (17π. 6ρίμπ 4 ασ.) ήταν παράγοντες της ανατροπής για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους ο Μπόγιαν Ντουμπλίσεβιτς δεν φάνηκε αρκετός για την ομάδα του.

Να σημειώσουμε πως το Μαυροβούνιο έπαιξε χωρίς τον Ντάσιτς που λόγω πειθαρχικού παραπτώματος δεν θα παίξει άλλο στο Ευρωμπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 17-13, 37-34, 59-49, 70-76

Μαυροβούνιο (Παβίτσεβιτς): Βούτσεβιτς 6, Ντάσιτς, Ντούμπλιεβιτς 16 (6 ριμπάουντ), Ράις 13, Ιβάνοβιτς 5, Σε. Σέχοβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Μπάκιτς, Α. Πόποβιτς 9, Μ. Πόποβιτς, Σου. Σέχοβιτς 5 (14 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 6, Σέκουλιτς 4

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Πέτροβιτς): Τελέτοβιτς 18 (11 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 13, Ράιτ 2 (9 ριμπάουντ), Γκόρντιτς 17 (6 ριμπάουντ), Πάσαλιτς, Σούταλο 13, Πέρσιτς, Μάσιτς, Μπάβτσιτς, Κικάνοβιτς 9 (6 ριμπάουντ), Σινάνοβιτς, Στιπάνοβιτς 4