Ολυμπιακός- Πανιώνιος 82- 63

Μίλος, μπορείς! Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Ολυμπιακός πήρε την 16η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθαρίζοντας τον αξιοπρεπή Πανιώνιο με 82-64. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επαφή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι παίκτες του Ίβκοβιτς έπαιξαν καλύτερη άμυνα. Αξίζει μια αναφορά στον χιλιοκατηγορημένο Τεόντοσιτς ντύθηκε... Παπαλουκάς και ήταν ομαδικότερος από ποτέ μοιράζοντας 9 ασίστ τη στιγμή που σούταρε μόλιε 5 φορές! Ο Ίβκοβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με μια ασυνήθιστη πεντάδα (Τεόντοσιτς, Χαλπερίν,
Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης, Μπουρούσης), που είχε μάλλον θετικά αποτελέσματα καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά (11-5 στο 4'), έχοντας κυριαρχία στο ριμπάουντ. Μια μικρή άνοδος στο ρυθμό έφερε το 23-12 μόλις στο 8ο λεπτό, όμως οι "κυανέρυθροι" ανέβασαν την απόδοσή τους και, έχοντας τον Χάρη Γιαννόπουλο ως αιχμή του δόρατος, έτρεξαν ένα σερί 10-2 για να μειώσουν στο τρίποντο. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχόμενες κακές επιθέσεις και η διαφορά έμεινε εκεί για το μεγαλύτερο μέρος της δε