Super League: Αρης – Καβάλα 1-0 (video)

Όταν στην 1η αγωνιστική του 2ου γύρου αναμετρώνται δύο ομάδες που έχουν κοινούς στόχους, τότε ο αγώνας αποκτά αυτόματα μεγάλη σημασία. O Αρης αποδείχτηκε πιο αποφασιστικός από την Καβάλα και επικράτησε δίκαια με 1-0 χάρη σε γκολ του Carlos Ruiz στο 3ο λεπτό. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Αρης έφτασε τους 23 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση
μαζί με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, που όμως έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο. Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει ιδανικότερα για τον Άρη, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με ένα πανέμορφο σε εκτέλεση και ταχύτητα γκολ. Ο Javito έκανε επέλαση από τα δεξιά, μπήκε σχεδόν ανενόχλητος στην περιοχή και έσπασε την μπάλα στο πέναλτι. Εκεί περίμενε ο Carlos Ruiz, που με άψογο πλασέ στη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια, αλλά τις μεγάλες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου τις είχε ο Άρης. Πρώτα ο Ruiz με εξαιρετική κεφαλιά στο 36’ ανάγκασε τον Galinovic σε εκτίναξη στην αριστερή του γωνία και εν συνεχεία στις κ