Παραολυμπιακοί Αγώνες Ρίο 2016: Απίστευτη κούρσα - Έτρεξαν πιο γρήγορα από την αντίστοιχη κούρσα των Ολυμπιακών

ΑΘΛΗΤΙΚA

Μία εντυπωσιακή κούρσα πραγματοποιήθηκε στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς οι τέσσερις πρώτοι αθλητές με μειωμένη όραση που έτρεξαν στην διαδρομή των 1.500 μέτρων, ήταν όλοι τους πιο γρήγοροι από τον κάτοχο του Ολυμπιακού χρυσού μεταλλίου, σύμφωνα με την οργανωτική επιτροπή των Αγώνων.

Νικητής είναι ο αθλητής από την Αλγερία Abdellatif Baka, που τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 1.500μ. με χρόνο 3:48.29, ενώ πίσω του τερμάτισε ο Αιθίοπας Tamiru Demisse με 3:48.49 και η τετράδα

συμπληρώθηκε με τον Κενυάτη Henry Kirwa (3:49.59) και τον αδελφό του Baka, Fouad (3:49.84).

Αυτοί οι τέσσερις αθλητές, κατάφεραν να ξεπεράσουν την επίδοση του Χρυσού Ολυμπιονίκη των φετινών αγώνων Matthew Centrowitz Jr, με 3:50.00, ενώ ο Baka με την δική του επίδοση, μπορεί να ονειρεύεται την κατάρριψη του ολυμπιακού ρεκόρ του Κενυάτη Noah Ngeny (3:38.03).

Ο αθλητής δήλωσε: «Δεν ήταν εύκολο να κατακτήσω το χρυσό μετάλλιο. Έχω δουλέψει ασταμάτητα εδώ και 2 χρόνια.»