Νίκη στο ρελαντί για ΠΑΟ

Το δίδυμο των Διαμαντίδη - Τσαρτσαρή και η καλή άμυνα έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη, στο ματς με την ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της Α1.
Οι πράσινοι τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στην Ενωση, αλλά μόλις βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά και τελικά να επικρατήσουν με 95-78.

Η κακή άμυνα των πάικτών του Παναθηναϊκού
επέτρεψε στους παίκτες της ΑΕΚ να μείνουν κοντά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο οι πράσινοι είχαν την ελάχιστη δυνατή διαφορά (23-22), ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 44-42.
Ο Τσαρτσαρής ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό του αγώνα, ενώ από πλευράς ΑΕΚ, εξαιρετική απόδοση είχε ο Αντονι Γκράντι.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, καθώς ο Παναθηναϊκός βελτίωσε πολύ την αμυντική του λειτουργία.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι δέχθηκαν μόλις 12 πόντους και ξέφυγε της ΑΕΚ με 72-54. Το δίδυμο, Διαμαντίδης - Τσαρτσαρής οδήγησ