Ιταλία: Ανεβαίνει η Λάτσιο

Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του καμπιονάτο, με 51 βαθμούς, βρίσκεται η Λάτσιο, μετά την εντός έδρας νίκη της, με 2-0, επί της Παλέρμο, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε» η αυλαία της 28ης αγωνιστικής. Ο Τζουζέπε Σκούλι πέτυχε και τα δύο γκολ των «λατσιάλι», στο 7ο και 18ο λεπτό. Στην 8η θέση παρέμεινε η Παλέρμο με 40 βαθμούς.

Ενα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό για την Ιντερ, προκειμένου να...
παραμείνει «ζωντανή»
στη μάχη για τον τίτλο του καμπιονάτο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης βρέθηκαν να χάνουν 1-0 στο «Μεάτσα» από την Τζένοα, αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση μέσα σε λίγα λεπτά και έφτασαν στην ευρεία νίκη με 5-2, που τους διατηρεί σε απόσταση πέντε βαθμών από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Απώλεια βαθμών για την τρίτη Νάπολι, που παραχώρησε 0-0 στην προτελευταία Μπρέσια στο «Σαν Πάολο» (ο Παναγιώτης Κονέ ήταν στη βασική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων και αντικαταστάθηκε στο 83΄ από τον Εντερ), ενώ τέταρτη ανέβηκε -τουλάχιστον ως το βράδυ- η