93-62: Χαλαρός και πρώτος στη Βαρκελώνη

Με την αέρα του ισχυρού, θα πάει στην Βαρκελώνη στις 4/1/11 για την κλήρωση του TOP-16 της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 93-62 στο ΟΑΚΑ και κατέλαβε την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια, πήραν προβάδισμα από την αρχή και....
φρόντιζαν να το αυξάνουν.

Τυπικά το γκρουπ του Παναθηναϊκού
είναι το πρώτο που ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του και εξασφαλίζει εισιτήρια για τους «16», με το «τριφύλλι» να περνά πρώτο στην επόμενη φάση και να τον ακολουθούν η Ολίμπια Λιουμπλιάνας, η Εφές Πίλσεν και η Βαλένθια.

Στα αγώνα τώρα, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να μην αφήσει την τύχη του να κριθεί στη… Βαλένθια. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι «πράσινοι» πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έφεραν την μπάλα κοντά στο καλάθι, κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ και με καλή άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-15).