67-68: "Έμφραγμα" μέσα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκος ηττήθηκε εντός έδρας από τη Λιέτουβος Ρίτας με 67-68 και πλέον πρέπει να νικήσει στην τελευταία αγωνιστική στη Μάλαγα, προκειμένου να πάρει την πρόκριση στους "8" της Ευρωλίγκας. Αν πάντως η Κάχα Λαμποράλ επικρατήσει τη Πέμπτη(24/2) της Μάλαγα θα πάρει το προβάδισμα για τη πρώτη θέση του ομίλου. Όλα όμως αναμένεται να ξεκαθαρίσουν στην... τελευταία αγωνιστική του TOP-16.
Ο "πράσινοι" ξεκίνησαν «μουδιασμένα», δίνοντας την ευκαιρία στη Λιέτουβος Ρίτας να ελπίζει στην αρχή του παιχνιδιού
και να βρίσκει σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν καλή άμυνα, αλλά οι Στράτος Περπέρογλου και Μάικ Μπατίστ κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-20 υπέρ των Λιθουανών.
Ο Παναθηναϊκος αντέδρασε όμως, βελτίωσε την αμυντική του εικόνα και κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι στη δεύτερη περίοδο. Οι Τσαρτσαρής και Φώτσης έδωσαν άλλον… αέρα στους γηπεδούχους που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκο