Γερμανία - Ουκρανία 2-0

Για τρίτο σερί Euro η Γερμανία ξεκίνησε την διοργάνωση με νίκη, καθώς επικράτησε με 2-0 της Ουκρανίας, η οποία πάντως πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σκοντράν Μουστάφι άνοιξε το σκορ στο 19' με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Κρόος και το τελικό 2-0...
διαμόρφωσε ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ στο 92', με τον άσο της ManUtd να έχει περάσει στο ματς στο 90'.

Ο Μάνουελ Νόιερ έκανε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Ουκρανία έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και της άξιζε να έχει φτάσει στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Γερμανία κινδύνεψε ελάχιστα, οι Ουκρανοί έμειναν από δυνάμεις, καθώς γενικότερα έτρεχαν περισσότερο, με τους αντιπάλους φυσικά να κρατούν την μπάλα περισσότερο.