Ζορίστηκε, αλλά πέρασε ο Παγδατής

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Μάρκο Παγδατή στο Australian Open. Ο κύπριος τενίστας δυσκολεύθηκε, αλλά προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο, καθώς νίκησε με 3-2 σετ (7-6, 6-7, 4-6, 6-3, 3-6) τον ισπανό, Αλμπερτ Ράμος.Το ματς ήταν συγκλονιστικό και είναι χαρακτηριστικό πως ο Παγδατής πήρε τη νίκη έπειτα από 4 ώρες και 15 λεπτά.Ο Ράμος πήρε το πρώτο με 7-6 και στη συνέχεια ο Παγδατής ισοφάρισε σε 1-1. Ο Παγδατής
πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα με 2-1, αλλά ο ισπανός κατάφερε να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ.Εκεί μίλησε η εμπειρία του Παγδατή, ο οποίος με 6-3 πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Παγδατής είχε στο πλευρό του και αρκετούς έλληνες και κύπριους ομογενείς φιλάθλους, οι οποίοι, πάντως, σε κάποια σημεία έχασαν... τον έλεγχο και είπαν υβριστικά συνθήματα εναντίον του Ράμος.Αντίπαλος του 27χρονου Παγδατή στον δεύτερο γύρο θα είναι ο Ιάπωνας Τατσούμα Ίτο (Νο 84), ο οποίος απέκλεισε τον Αυστραλό Τζον Μίλμαν (Νο 184) με 3-2 σετ, 6-4, 6-4, 3-6, 0-6 και 7-5.