Υπάρχει ζωή στην Κέρκυρα, 1-0 τη Δόξα

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά τις 4 Ιανουαρίου (1-0 τον Αρη) πανηγύρισε η ομάδα του Χάβι Γκράθια στο ντέρμπι των ουραγών. Οι Φαίακες πλέον άφησαν στον πάτο της βαθμολογίας τους δραμινούς και μείωσαν στους τρεις τη διαφορά από Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα, που αυτή τη στιγμή βρίσκονται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πρωταγωνιστής ο Ανέστης Αγρίτης, που σκόραρε στο 19' και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ άξιος συμπαραστάτης ο Μάριο Γκαλίνοβιτς, που όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα. Πρώτη ήττα για τους δραμινούς, που πάλεψαν αλλά ήταν αναποτελεσματικοί. μετά
τις δύο νίκες επί του Παναιτωλικού,Αποφασισμένοι για τους τρεις βαθμούς μπήκαν στο Καυτανζόγλειο οι παίκτες του Χάβι Γκράθια και φρόντισαν από την αρχή να δείξουν τις διαθέσεις τους. Ο Ιωάννου στο 18' σημάδεψε το δοκάρι, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Αγρίτης, που στο 16' είχε μία ακόμα ευκαιρία, νίκησε τον Σέρεμετ και με το πρώτο του φετινό γκολ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Προβάδισμα, που κράτησε στο ημίχρονο, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά φέτος.Ο σκόρερ των Φαιάκων απείλησε εκ νέου στο 35', αλλά αυτή τη φορά ο Σέρεμετ κράτησε στο παιχνίδι τη Δόξα, που δεν έδειξε το καλό πρόσωπο προηγούμενων παιχνιδιών. Θα μπορούσε πάντως να έχει ισοφαρίσει, ωστόσο ο Γκαλίνοβιτς στη μοναδική καλή στιγμή των τυπικά γηπεδούχων, είπε όχι στον Αραβίδη, που ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει στο 32'.Η Κέρκυρα είχε κερδίσει τη μάχη του κέντρου και ο Κατσαβάκης προσπαθούσε από τον πάγκο να αλλάξει τα δεδομένα, ρίχνοντας στη μάχη μεσοεπιθετικούς παίκτες. Η εικόνα της Δόξας βελτιώθηκε κάπως στην επανάληψη, αλλά η Κέρκυρα, που είχε οπισθοχωρήσει αναζητώντας τις αντεπιθέσεις, φαινόταν να ελέγχει το ρυθμό. Ο Κυβελίδης πάντως βρέθηκε σε θέση βολής στο 63', αλλά ο Γκαλίνοβιτς φώναξε πάλι... παρών, κρατώντας το μηδέν.Ο κροάτης τερματοφύλακας ήταν σε εξαιρετική μέρα και όταν η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει με γεμίσματα ήταν σε ετοιμότητα, διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του. Οι παίκτες του Κατσαβάκη προσπάθησαν μέχρι το τέλος και πίεσαν όσο μπορούσαν τους φιλοξενούμενους, αλλά η Κέρκυρα με σωστή αμυντική λειτουργία κράτησε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, που την διατηρούν ζωντανή στο παιχνίδι της παραμονής.