Ξανά άσφαιρος ο ΟΦΗ, 0-0 με Πλατανιά

23:30 2/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με τους ΟΦΗ και Πλατανιά να μένουν στο 0-0 στο "Γεντί Κουλέ", έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Super League. Καλύτερος ο ΟΦΗ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον εκπληκτικό Αντώνη Γεωργαλίδη, μένοντας για τρίτο ματς χωρίς γκολ στο ενεργητικό του! Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε
τους δύο βαθμούς (δύο 0-0 με Πανιώνιο και Πλατανιά). Τρεις βαθμούς με τρία "Χ" έχουν οι Χανιώτες.Με την ώθηση που πήρε από τους οπαδούς του, οι οποίοι γέμισαν το Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, δημιουργώντας απειλητικές καταστάσεις στην άμυνα του Πλατανιά, με τον Γκαλέτι στην παρθενική του εμφάνιση στην 11άδα να είναι ο κινητήριος μοχλός.Στο 9' ο Περογαμβάκης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γεωργαλλίδη.Ακολούθησε στο 21' ένα άστοχο μακρινό σουτ από τον Γκαλέτι, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί με δύο μακριά, αλλά άστοχα, σουτ του Ναζλίδη.Ιδιο το μοτίβο και στην επανάληψη, δηλαδή με τον ΟΦΗ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια και να αγγίζει το γκολ σε τρεις περιπτώσεις! Στο 60ό λεπτό ξανά ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Γεωργαλίδη σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ ο γκολκίπερ του Πλατανιά αντέδρασε εξίσου εντυπωσιακά και στην κοντινή κεφαλιά του Ζε Εντουάρντο τρία λεπτά αργότερα!Ο ίδιος παίκτης κι αφού προηγήθηκε ένα άστοχο σουτ του Τέτε από πλευράς Πλατανιά, σπατάλησε νέα ευκαιρία στο 75', σουτάροντας άουτ από κοντά.Στο 84' ήταν η (ξανά) σειρά του Τέτε να "καρδιοχτυπήσει" την εξέδρα στο "Γεντί Κουλέ", σουτάροντας λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.