Βήμα πρόκρισης για Κάχα, 91-76 την Εφές

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Κάχα Λαμποράλ επικράτησε με το εντυπωσιακό 91-76 της Αναντολού Εφές στην Τουρκία, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Euroleague και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στο Top 16. Πλέον, ο Ολυμπιακός μπορεί να τερματίσει
στην πρώτη ή στην δεύτερη θέση του 3ου ομίλου.Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (19-21, 10').Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το 16', όταν η Κάχα κατάφερε να προηγηθεί με 33-26, με καλάθι του Ερτέλ. Στην συνέχεια η Εφές προσπάθησε να απαντήσει, όμως η ισπανική ομάδα έβρισκε τις λύσεις και στο 19' προηγήθηκε με οκτώ (37-29).Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, με τρίποντο του Σαβάνοβιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 5-1 και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου σε 34-38.Στην επανάληψη, η Κάχα ανέβασε κι άλλο την απόδοση της και στο 24', με τρίποντο του Ερτέλ, έφτασε στο +12 (41-53). Το μόνο που κατάφερε η Εφές μέχρο το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν να μειώσει σε 59-65.Στην τελευταία περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η Κάχα διατήρησε το προβάδισμα και στο 36' προηγούνταν με 66-77. Η Εφές δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη με 76-91.Τα δεκάλεπτα: 19-21, 15-17, 25-27, 17-26.