Βελτιωμένη, αλλά δεν έφτανε...

Σε σχέση με το... ναυάγιο της Κομοτηνής, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σαφώς πιο βελτιωμένη στον πρώτο αγώνα του Κυπέλλου με την Καβάλα στο "Ανθή Καραγιάννη", αλλά αυτό δεν έφτασε για να πάρει τη νίκη, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0. Η Ενωση είχε ένα καλό 20λεπτο στο πρώτο μέρος με κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Παπαδημητρίου, ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ντιέ, αλλά δεν το πήρε, ενώ οι Αργοναύτες είχαν
δυο καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο και την καλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ανοιχτή η πρόκριση που θα κριθεί στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης στο ΟΑΚΑ.Με αρκετές αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Εβαλντ Λίνεν κόντρα στην Καβάλα. Ο Αραμπατζής ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Βλάχο, Γιάγκο, Τσούπρο, Μπουγαϊδη στην άμυνα, τους Τσουκαλά, Ρίκκα, Γροντή στην μεσαία γραμμή και στην επίθεση αριστερά τον Παπαδημητρίου, δεξιά τον Σταματή και κορυφή τον Κατίδη. Από την άλλη, η Καβάλα ξεκίνησε με τους Aποστολίδης, Καλαγκάνη, Τριποτσέρη, Μαραγκό, Ενσαλίβα, Ντιέ, Χλωρό, Παγώνη, Ντόση, Πλιάγκα και Αναστατόπουλο. Οι Αργοναύτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίε με τον Χλωρό και τον Ντόση, που αστόχησαν εξ επαφής. Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι από το 15' και μετά όταν απείλησε με κεφαλιά του Τσούπρου, που έφυγε λίγο άουτ. Η καλύτερη στιγμή για την Ενωση ήταν στο 30' με τον Παπαδημητρίου να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Αποστολίδης βρήκε όσο χρειαζόταν τη μπάλα και με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστά της Καβάλας.Στο 32' η ΑΕΚ φωνάζει για πέναλτι, όταν σε γύρισμα του Βλάχου, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντιέ, όμως ο Μαντάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσούπρος έπιασε την κεφαλιά άουτ σε κόρνερ του Γροντή.Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Λίνεν πέρασε τον Σταματή στην κορυφή της επίθεσης με τον Κατίδη στα άκρα, σχήμα που διατήρησε και στο δεύτερο μέρος δίχως ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα, αφού η Ενωση δεν απειλούσε τους κυανόλευκους.Η Καβάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 56' με τον Χλωρό να μην μπορεί να νικήσει τον Αραμπατζή, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το μηδέν για την ΑΕΚ.Ο Λίνεν στο 75' έκανε διπλή αλλαγή βάζοντας τους Κατσικοκέρη και Παυλή στις θέσεις των Κατίδη και Σταματή, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δυο αντιπάλων.