Βέλγιο: Νίκη στο... παρά ένα για τη Ζούλτε Βάρεγκεμ

Δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων και εκτός από την Αγγλία, ποδοσφαιρική δράση είχαμε και στο Βέλγιο με το κυρίως πιάτοτης 22ης αγωνιστικής. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ λυτρώθηκε στο φινάλε, 2-1 τη Λέουβεν και πλησίασε στους 5 πόντους την πρωτοπόρο Αντερλεχτ που αγωνίζεται την Πέμπτη κόντρα στη Λιρς.Η Ζούλτε Βάρεγκεμ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Χαμπιμπού έπειτα από σέντρα του Λεγιέ στο 69ο λεπτό, όμως, η Λέουβεν ισοφάρισε 1-1 στο 81' με γκολ
του νεοεισελθόντα Ντερίκ Ογκμπού Τσούκα.  Ωστόσο, ο Χαμπιμπού έσπασε το τεχνικό οφσάιντ στο 89ο λεπτό, νίκησε τον Λόγκαν Μπέιλι και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι βρίσκονται στο -5 από την Αντερλεχτ.Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:Σαρλερουά - Μονς 1-2 (24' Ροσίνι / 52' Νονγκ, 73' Ματουμονά)Μέχελεν - Γάνδη 1-0 (13' Πέντερσεν)Λόκερεν - Σερκλ Μπριζ 3-0 (8' Μάριτς, 80' Χαρμπαουί, 91' Ντε Πάουβ)Βάασλαντ Μπέβερεν - Γκενκ 1-1 (63' Μπαντάς / 39' Βόσεν)Ζούλτε Βάρεγκεμ - Λέουβεν 2-1 (69', 89' Χαμπιμπού / 81' Τσούκα)Κλαμπ Μπριζ - Κόρτραϊκ (19:00GR) Πέμπτη 27 ΔεκεμβρίουΣταντάρ Λιέγης - Γκέρμιναλ (19:00GR)Άντερλεχτ - Λιρς (21:00GR)