Βαυαρικό μυδραλιοφόρο!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτεψε τον αποψινό (13/3) αγώνα στο "Αλιάνζ Αρίνα"  η γερμανική ομάδα, καθώς από το ξεκίνημα δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης από τους ελβετούς, τους οποίους έβαλε στην κυριολεξία μέσα στα δίχτυα.Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βαυαρούς ο Μάριο Γκόμες που σημείωσε 4 γκολ, 2 σκόραρε ο Αριεν Ρόμπεν, ενώ ένα πέτυχε ο Τόμας Μίλερ. Εξαιρετικός ο Φρανκ Ριμπερί που είχε τρεις ασίστ.Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Ο Κρόος έκανε το σουτ, οι κόντρες ευνόησαν τον Ρόμπεν, που τελείωσε
υποδειγματικά την φάση και έκανε το 1-0 για την Μπάγερν ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.Οι γερμανοί πίεζαν την άμυνα της Βασιλείας χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τα γκολ ήρθαν στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42' μετά από σέντρα του Ρόμπεν, ο Μίλερ πετάχθηκε και με σουτ έκανε το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα (44'), μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρόος και παράλληλο γύρισμνα του Μπαντστούμπερ, ο Γκόμες από κοντά έγραψε το 3-0, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο.Με την έναρξη της επανάληψης, στο 51', ο Ριμπερί έκανε το γύρισμα και ο Γκόμες με πλασέ σημείωσε το 4-0. Δέκα λεπτά αργότερα, οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν εκ νέου με τον γάλλο να βγάζει τη σέντρα και τον γερμανό φορ να κάνει με κεφαλιά το 5-0.Η Βασιλεία σκόραρε στο 63' με τον Στόκερ, ωστόσο το γκολ λανθασμένα δεν μέτρησε. Λίγη σημασία, πάντως έχει για την εξέλιξη του αγώνα.Στο 67', ο... αφηνιασμένος Γκόμες, ύστερα από νέα ασίστ του Ριμπερί σημείωσε το 6-0 κάνοντας "καρέ", ενώ στο 81' ο Αριεν Ρόμπεν πέτυχε το τελικό 7-0 για την Μπάγερν.