Βασίλισσα του Τορίνου η Γιούβε, 3-0 την Τορίνο (vid.)

Η Γιουβέντους ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Τορίνου, επικρατώντας στο Juventus Stadium της Τορίνο με 3-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A. Αυτή είναι η 11η νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, η οποία βρίσκεται στην κορυφή με +5 από την δεύτερη Νάπολι, που υποδέχεται την Κυριακή (2/12) την Πεσκάρα.Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι
ήταν αυτοί που έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν στο 23' ο Μεγκιορίνι βγήκε τετ α τετ με τον Μπουφόν, μετά από λάθος του Μπαρτσάλι, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 36', όταν η Τορίνο έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Γκλικ με απευθείας κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Τζιακερίνι.Μετά από πέντε λεπτά, οι μπιανκονέρι κέρδισαν πέναλτι, για χέρι του Μπάσα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πίρλο δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία από την βούλα, αφού έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ζιλέτ. Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χωρίς να υπάρχει σκορ.Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο.Οι προσπάθειες της Γιούβε καρποφόρησαν στο 57', όταν μετά από σέντρα του Τζιοβίνκο, ο Μαρκίζιο, με κεφαλιά-ψαράκι, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.Η Μεγάλη Κυρία συνέχισε να έχει την υπεροχή και 10 λεπτά μετά, ο Τζιοβίνκο από δημιουργός έγινε εκτελεστής, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του Κόντε και "κλειδώνοντας" παράλληλα το τρίποντο.Το... κερασάκι στην τούρτα για τους μπιανκονέρι έβαλε στο 84' ο Μαρκίζιο, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Γιουβέντους.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:Παρασκευή (30/11)Κατάνια - Μίλαν 1-3 (11' Λεγκροτάλιε - 53', 90'+2' Ελ Σαραουί, 56' Μπόατενγκ)Σάββατο (1/12)Γιουβέντους - Τορίνο 3-0 (57', 84' Μαρκίζιο, 67' Τζιοβίνκο)Κυριακή (2/12)13:30 Νάπολι - Πεσκάρα  16:00 Λάτσιο - Πάρμα  16:00 Σιένα - Ρόμα  16:00 Ιντερ - Παλέρμο  16:00 Ουντινέζε - Κάλιαρι  16:00 Μπολόνια - Αταλάντα  16:00 Τζένοα - Κιέβο Βερόνα  21:45 Φιορεντίνα - Σαμπντόρια