Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό, 62-87 από την Εφές στο 2 Nations Cup

Τα χαμόγελα που έφερε στον Ολυμπιακό η εμφάνιση στο ματς με τη Φενέρ, κόπηκαν την Κυριακή (2/10), με την Εφές να δίνει ένα γερό χαστούκι στην ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς. Στο δεύτερο παιχνίδι του για το Two Nations Cup άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Εφές, η οποία
στη συνέχεια πάτησε το γκάζι και ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 62-87. Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς σίγουρα άφησε ικανοποιημένο τον Ντούσαν Ιβκοβιτς, καθώς οι ερυθρόλευκοι ήταν σοβαροί στην άμυνα, ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις τόσο από την περιφέρεια (κυρίως με τον Γκετσεβίτσιους), όσο και μέσα από το ζωγραφιστό (Παπαδόπουλος).Κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμη και με 18-10 της Εφές, η οποία, όμως, ανέκαμψε στη συνέχεια και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23).Το δίδυμο Ιλιασόβα και Κίνσεϊ δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν κακός στη δεύτερη περίοδο. Προβληματική στην άμυνα και προβλέψιμη στην επίθεση η ομάδα του Πειραιά έχασε τον έλεγχο του ματς, σημείωσε μόλις εννέα πόντους σε 10 λεπτά και βρέθηκε στο -15 (47-32, 20`).Aποδιοργανωμένοι πλήρως οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να... συμμαζέψουν την κατάσταση ούτε στην τρίτη περίοδο. Επιθετικά βελτιώθηκαν, αλλά στην άμυνα τα προβλήματα παρέμεναν πολλά. Η Εφές είχε βρει ρυθμό και διατήρησε το προβάδισμά της σε διψήφιο αριθμό πόντων (72-49, 30`).Το ποιος θα ήταν ο νικητής είχε ξεκαθαρίσει από νωρίς και ο Ολυμπιακός απλά ήθελε να σώσει τα... προσχήματα, αλλά ούτε αυτό κατάφερε να πετύχει. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να βελτιώσουν την εικόνα τους ούτε στην τελευταία περίοδο. Η Εφές πήρε τη νίκη με 87-62 και την πρώτη θέση του τουρνουά, ενώ ο Ολυμπιακός πήρε ένα καλό μάθημα για τη συνέχεια, που μπορεί να του φανεί χρήσιμο, όταν θα ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας.